50/100 miles 6,000/11,000m+

ULTRA-TRAIL SNOWDONIA

The UK's First Alpine-Style Ultra | 11TH-13TH MAY 2018

UTS 50

51mi/83km
£110
£100
*
Enter Now
*Standard price until April 2018

UTS 100

102Mi/165Km
£150
£140
*
Enter Now
*Standard price until April 2018
Elevation
20,000 ft / 6,070 m
39,140 ft / 11,390 m
Cut-off
36 hr
48 hr
Date
12th May, 5AM
11th May, 5PM
Course marked
Yes
Yes
No of aid stations
7
15
Terrain
15% Road, 85% Off Road
13% Road, 87% Off Road
£110
£100
*
Enter Now
*Standard price until April 2018
£150
£140
*
Enter Now
*Standard price until April 2018

Tabs

Event info
  • Entries

    Savage beyond reason. Beautiful beyond belief. UTS is everything a UK mountain ultra could and should be...

    General entries open online (below) on 5th November 2017. Places are open on a first come, first served basis. All entrants must meet the minimum qualification criteria stated below to apply and provide proof of completion. There will be a waiting list in operation once all initial places are filled. Time limits for the races are 30/50 hours respectively.

    If you wish to withdraw from the event, you will receive a 50% refund, up until 1st April 2018. Please email the race director: mike@apexrunning.co After this date, no refunds will be given. No deferrals or transfers to other runners are permitted.

    The entry fee is currently £80 for the 50 and £120 for the 100. This price is only valid until the 1st February 2018, so please enter now!

  • What's included?
    • 50 or 100 miles of pure, unbridled alpine style ultra-trail running: 85% off-road on rugged terrain.
    • Stunning, fully marked routes taking in the most scenic areas of Northern Snowdonia.
    • 7/15 well stocked and sheltered aid stations & finishers meal at Llanberis HQ.
    • Generous prize pool & custom 3D-printed trophies for top 3 Male & Female overall & age group prizes.
    • Race HQ with toilets, showers, rest area & drop bag zone for 100 runners.
    • Generous swag bag: Event tech-tee, ‘Buff’, postcard, craft beer & more...
    • Official event photographer to beautifully capture you at your lowest ebb(s).
    • Live timing so your friends and family can see how slow you are.
    • Hand signed, timed (and dated) finishers certificate, designed by local illustrator.
    • Medical support and physio team at Race HQ.
    • A head full of memories you won’t forget in a hurry...
  • Start/finish location

    The Heights, Llanberis: 74 High St, Llanberis, Caernarfon LL55 4HB

  • Schedule

    TBC, full schedule will be released for all competitors prior to the event.

  • Entry criteria

    50-mile

    You must have completed at least one off-road marathon distance race with at least 1500m of elevation gain, or two category AL fell races within the last two years. Other challenges such as Bob Graham Round etc. are also acceptable at race director’s discretion.

    100-mile

    You must have completed at least one off-road 50-mile race with at least 2500m of elevation gain within the last two years. Other challenges such as Bob Graham Round etc. are also acceptable at race director’s discretion.

  • Mandatory kit

    Due to the extreme nature of this event, each runner will be subject to a FULL kit check at registration, in order to collect their race bib. Spot checks will also be in operation out on the course and those found not carrying the necessary equipment will be subject to INSTANT DISQUALIFICATION. The mandatory kit requirements are as follows:

    • Suitable footwear and clothing. Road shoes are unacceptable.
    • Survival BAG, not blanket.
    • Compass and the ability to use it to navigate and take a bearing if needs be & whistle.
    • Map (see NAVIGATION below).
    • Capacity to carry at least 1l fluid.
    • Full WATERPROOF body cover: Jacket with taped seams and hood, trousers with taped seams.
    • Warm hat (‘Buff’ acceptable) & gloves.
    • Cup/mug etc. suitable for consuming a hot drink/soup as well as cold drinks. 
    • Waterproof bag (carrier bag acceptable) containing: Spare warm, long-sleeve base layer top and leggings, second spare warm hat (‘Buff’ acceptable), First Aid kit including a minimum of plasters for blisters and self-adhesive elastic bandage (100cm x 6cm minimum), emergency fuel (minimum 400kCal) not to be consumed during the race & £10 cash.
    • TWO fully functioning headtorches, BOTH with spare batteries.
    • Smartphone with call/text and internet functionality, for use at aid stations in case of accident or emergency.
    • A device with ability to give grid reference: GPS watch or Smartphone with suitable App. If using GPS watch(es), please ensure suitable battery life setting is selected.

    Due to the nature of the event, those at the slower end of the field will need to plan to ensure the following devices have adequate battery life throughout the whole event. 100 RUNNERS PLEASE CONSIDER PICKING UP SPARE BATTERIES/CHANGING OR CHARGING PHONES/DEVICES FROM DROP BAG AT RACE HQ WHEN YOU HAVE COMPLETED THE FIRST 50 MILE LOOP.

    Additional Recommended Equipment:

    • Hiking poles and the ability to use them effectively.
    • Spare warm hat or ‘Buff’ and gloves, also carried in waterproof bag for emergency use or at aid stations.
    • Synthetic insulation mid-layer, to keep warm at aid stations etc.
    • Additional lightweight WATERPROOF gloves.
    • Anti-chafing cream.
    • Full change of clothes/socks/shoes in drop bag for 100 runners.
    • An indomitable will.
  • Navigation
  • Prize pool

    Male & Female overall for both distances, prizes to the value of: 1st - £500, 2nd - £300, 3rd - £100 (TBD, based on final number of entrants!)

    Age group overall winners prizes too, male and female for both distances: 40+, 50+, 60+.

    Custom 3D printed trophies for all male and female overall top 3 finishers in both distances.

    To encourage all competitors to ‘get a bloody move on’, there will also be prizes for the fastest descent of the Llanberis path to the finish, for both races, sponsored by Leki. Whether this is cruel or kind is open to debate.

Entry list
  • UTS 50 entry list
    First Name Last Namesort descending Country Club/Team Gender Age
    Mike
    Aisbitt
    United Kingdom
    Skelmersdale boundary harriera
    Male
    44
    Nick
    Ashbee
    United Kingdom
    Male
    38
    Richard
    Beaumont
    United Kingdom
    Stafford Triathlon
    Male
    50
    Eddie
    Berry
    United Kingdom
    Mersey Tri
    Male
    44
    Richard
    Bolton
    United Kingdom
    Pennine Fell Runners
    Male
    45
    Richard
    Booth
    United Kingdom
    Male
    34
    Dave
    Boothroyd
    United Kingdom
    Buckley Runners
    Male
    56
    Samuel
    Borgeat
    United Kingdom
    i have no club or team
    Male
    19
    Tony
    Bowe
    United Kingdom
    Northbrook AC
    Male
    54
    David
    Bowen
    United Kingdom
    Brackley & District Running Club
    Male
    39
    Damian
    Boyle
    United Kingdom
    Bournemouth AC
    Male
    46
    simon
    bray
    United Kingdom
    Sinfin RC
    Male
    46
    Jake
    Brewer
    United Kingdom
    Male
    35
    Steve
    Briggs
    United Kingdom
    Male
    56
    Paul
    Broadway
    United Kingdom
    Male
    26
    Paul
    Burrows
    Jersey
    Male
    43
    Rosemary
    Byde
    United Kingdom
    Edinburgh AC
    Female
    40
    Donald
    Campbell
    United Kingdom
    Salomon
    Male
    33
    Greg
    Carns
    United Kingdom
    St Helens Sutton AC
    Male
    51
    Debra
    Carragher
    United Kingdom
    DDMT/GBULTRAS
    Female
    46
    Jack
    Casey
    United Kingdom
    Wild Running
    Male
    27
    Greg
    Chandler
    United Kingdom
    Male
    31
    Antonio
    Codina
    United Kingdom
    Male
    40
    Andy
    Cole
    United Kingdom
    Male
    69
    Graham
    Cooke
    United Kingdom
    Male
    36
    Michael
    Cooper
    United Kingdom
    Baildon Runners
    Male
    53
    Steve
    Corcoran
    United Kingdom
    Jackpot Racing
    Male
    44
    Bernard
    Corfe
    United Kingdom
    u/a
    Male
    52
    Robert
    Cowlin
    United Kingdom
    None
    Male
    31
    Barnaby
    Crawshaw
    United Kingdom
    Pennine Fell Runners
    Male
    36
    Monika
    Crouse
    United Kingdom
    Female
    40
    Simon
    Darmody
    United Kingdom
    Male
    36
    Leon
    Davies
    United Kingdom
    NWRRC
    Male
    42
    Robin
    Davies
    United Kingdom
    Male
    33
    Neil
    Davies
    United Kingdom
    Male
    58
    Stephen
    Dixon
    United Kingdom
    Valley Striders
    Male
    64
    Andy
    Dunn
    United Kingdom
    Male
    40
    Sergiy
    Dus
    United Kingdom
    Male
    34
    Alan
    Dyke
    United States
    Male
    40
    Chris
    Ellyatt
    United Kingdom
    The Herbinators
    Male
    26
    Zak
    Emerson
    United Kingdom
    Grizzly Alpine Club
    Male
    44
    Martin
    Everett
    United Kingdom
    Narberth Nobblers
    Male
    47
    Tomasz
    Filipkiewicz
    United Kingdom
    Male
    39
    Adam
    Firth
    United Kingdom
    Male
    36
    Ryan
    Flowers
    United Kingdom
    Male
    36
    Matthew
    Fortes
    United Kingdom
    Eryri Harriers
    Male
    41
    Tim
    Fox
    United Kingdom
    Saint Edmund Pacers
    Male
    51
    Samuel
    Fuller
    United Kingdom
    Male
    24
    Satoshi
    Funakoshi
    United Kingdom
    Team Parismarathon Ahiru Club
    Male
    44
    Richard
    Gilmartin
    United Kingdom
    Cavemanrunningclub
    Male
    45
    Phil
    Griffiths
    United Kingdom
    Runstrong
    Male
    34
    Phil
    Hayes
    United Kingdom
    Male
    38
    Matthew
    Heaven
    United Kingdom
    Male
    42
    Wolfgang
    Hielscher
    Germany
    IG Schmerz
    Male
    46
    Alex
    Hocking
    United Kingdom
    Carn Runners
    Male
    37
    Kajsa
    Holgersson
    United Kingdom
    Female
    37
    Gary
    House
    United Kingdom
    RUNSTRONG
    Male
    34
    Lee
    Ireland
    United Kingdom
    Male
    43
    Colin
    Irving
    United Kingdom
    GOG Triathlon
    Male
    53
    Marco
    Jansen
    Netherlands
    Trailjunkies
    Male
    45
    Zach
    Jennings
    United Kingdom
    Settle Harriers
    Male
    21
    matthew
    johnson
    United Kingdom
    Macclesfield Harriers
    Male
    48
    Gruff
    Jones
    United Kingdom
    Male
    29
    Paul
    Jones
    United Kingdom
    Eryri
    Male
    45
    Michelle
    Jones
    United Kingdom
    Delamere Spartans
    Female
    31
    Edwin
    Laurentzen
    Netherlands
    BTP
    Male
    48
    Mark
    Liptrot
    United Kingdom
    Lostock AC
    Male
    56
    Ste
    Lord
    United Kingdom
    Team Mountain Fuel
    Male
    39
    Alasdair
    Macnair
    United Kingdom
    Wee County Harriers
    Male
    34
    Raj
    Madhas
    United Kingdom
    Wharfedale Harriers
    Male
    51
    Dermot
    Maguire
    Ireland
    Tinahely triathlon club
    Male
    45
    Stephen
    Marks
    United Kingdom
    Rugby & Northampton AC
    Male
    41
    james
    maude
    United Kingdom
    NA
    Male
    46
    Keith
    McAndrew
    United Kingdom
    Mudstacle
    Male
    49
    sally
    mcconville
    United Kingdom
    Female
    57
    Stephen
    McCurry
    Ireland
    Male
    39
    Gary
    McNamara
    United Kingdom
    Army athletics association
    Male
    29
    Edgars
    Melkins
    United Kingdom
    Rugby and Northampton AC
    Male
    29
    Dirk
    Mellies
    Germany
    Male
    40
    Daniel
    Meyes
    Switzerland
    Male
    39
    Brian
    Mitchell
    United Kingdom
    Male
    36
    Jeff
    Mitchell
    Malta
    UKRunChat
    Male
    41
    Steve
    Morris
    United Kingdom
    Redway Runners
    Male
    46
    Tim
    Mulcare
    United Kingdom
    Male
    36
    John
    Murray
    United Kingdom
    Manchester Triathlon
    Male
    49
    Paul
    Newton
    United Kingdom
    Redway Runners
    Male
    43
    Jed
    Newton
    United Kingdom
    Male
    39
    Zac
    O'Neil
    United Kingdom
    Wellingborough & District AC
    Male
    39
    Carl
    O'Toole
    United Kingdom
    Male
    25
    Dean
    Oldfield
    United Kingdom
    Rugby & Northampton AC
    Male
    41
    Matt
    Osborne
    United Kingdom
    Male
    48
    Dean
    Ovel
    United Kingdom
    Leigh-on-Sea Striders
    Male
    41
    Tim
    Parker
    United Kingdom
    Esk Valley Fell Club
    Male
    41
    Steven
    Parry
    United Kingdom
    Male
    30
    Veaceslav
    Popa
    United Kingdom
    Male
    29
    Cameron
    Purcell
    Jersey
    Male
    49
    Simon
    Richardson
    United Kingdom
    Male
    43
    Jack
    Roper
    United Kingdom
    Male
    29
    Adam
    Rutherford
    United Kingdom
    N/A
    Male
    38
    martin
    rutherford
    United Kingdom
    Male
    39
    James
    Rutherford
    United Kingdom
    Team Bath AC
    Male
    36
    Max
    Sanders
    United Kingdom
    Putney Running Club
    Male
    29
    Michael
    Scales
    United Kingdom
    Runnymede Runners
    Male
    51
    Wim
    Schacht
    Belgium
    Gent Running Team
    Male
    49
    Bram
    Schillings
    Netherlands
    Male
    30
    Paul
    Schofield
    United Kingdom
    Manchester triathlon club
    Male
    50
    Mike
    Schultheiss
    Germany
    Male
    44
    David
    Searle
    United Kingdom
    Male
    25
    Ben
    Shirley
    United Kingdom
    Wellingborough & district ac
    Male
    40
    lee
    size
    United Kingdom
    Skem boundary harries
    Male
    48
    emma
    smyth
    United Kingdom
    Calder Valley Fell Runners
    Female
    36
    Jacob
    Snochowski
    United Kingdom
    Team Mountain Fuel / Ambleside AC
    Male
    33
    Nicky
    Spinks
    United Kingdom
    Dark Peak
    Female
    51
    Magdalena
    Stachura
    Poland
    Wodzionka/CSC Adventure Academy
    Female
    42
    Richard
    Staite
    United Kingdom
    Trail Running Association
    Male
    48
    colin
    stark
    United Kingdom
    Trail running Assocation
    Male
    43
    Nicholas
    Stopford
    United Kingdom
    Male
    45
    Ken
    Sutor
    United Kingdom
    Cheshire Hash House Harriers
    Male
    45
    Andrew
    Swann
    United Kingdom
    N/A
    Male
    43
    Yoshikazu
    Tanaka
    United Kingdom
    Team Paris Marathon Ahiru Club
    Male
    38
    Rob
    Tatman
    United Kingdom
    Male
    40
    Drew
    Thompson
    United Kingdom
    Runstrong
    Male
    40
    Oliver
    Thorogood
    United Kingdom
    Male
    27
    Manuel
    Travar
    Germany
    SC Ainring
    Male
    33
    Anna
    Troup
    United Kingdom
    Trail Running Association
    Female
    48
    Paul
    Turner
    United Kingdom
    Helm Hill Runners
    Male
    43
    Jonathan
    Ulett
    United Kingdom
    Male
    35
    Steven
    van 't Schip
    Netherlands
    DS-Designs.nl
    Male
    37
    Henricus Johannes
    van Iersel
    Netherlands
    Male
    49
    Wiebe
    Van Ranst
    Belgium
    Male
    27
    David
    Vezey
    United Kingdom
    Tunbridge Wells Harriers
    Male
    47
    Claudia
    Wehnert
    Germany
    Female
    38
    Richard
    Whitaker
    United Kingdom
    Male
    40
    Andrew
    Whittaker
    United Kingdom
    Delamere Spartans
    Male
    39
    Maciej
    Widera
    Poland
    Wodzionka CSC Adventure Academy
    Male
    42
    bob
    wild
    United Kingdom
    Male
    46
    Ian
    Williams
    United Kingdom
    Male
    50
    Barry
    Williams
    United Kingdom
    Male
    38
    ian
    wilson
    United Kingdom
    Mersey tri
    Male
    27
    Nick
    Wishart
    United Kingdom
    Delamere Spartans
    Male
    52
    Pete
    Wright
    United Kingdom
    Male
    39
  • UTS 100 entry list
    First Name Last Namesort descending Country Club/Team Gender Age
    Jamie
    Aarons
    United Kingdom
    Female
    38
    Bobby
    Abraham
    United Kingdom
    Male
    50
    Peter
    Aucamp
    United Kingdom
    Haslemere Borders AC
    Male
    52
    Steve
    Baker
    United Kingdom
    Male
    44
    Duncan
    Barrett
    Ireland
    MSR/Glendalough AC
    Male
    40
    Thomas
    Beedles
    Australia
    Male
    51
    Chris
    Bennett
    United Kingdom
    Male
    37
    Julia
    Boettger
    Germany
    LaSportiva
    Female
    41
    Jacky Charles Andre
    Boutet
    United Kingdom
    N/A
    Male
    56
    Michelle
    Bowen
    United Kingdom
    Female
    38
    Antony
    Brown
    United Kingdom
    PDT (performance driven training)
    Male
    47
    Neil
    Bryant
    France
    La Sportiva
    Male
    42
    Arnoud
    Bührs
    Netherlands
    Trailrunning team Men of 1969
    Male
    49
    Ger
    Collins
    United Kingdom
    Wrexham AAC
    Male
    47
    Mark
    Collinson
    United Kingdom
    Male
    40
    Nicholas
    Cook
    United Kingdom
    Male
    36
    Daniel
    Curtis
    United Kingdom
    Male
    28
    Gary
    Dalton
    United Kingdom
    Male
    46
    Mark
    Davies
    United Kingdom
    Nwrrc
    Male
    43
    Eddy
    De Leeuw
    Belgium
    Male
    48
    Dan
    Doherty
    United Kingdom
    Scott Sports / Mynydd Du
    Male
    38
    Peter
    Eccleston
    United Kingdom
    Coventry Godiva Harriers
    Male
    36
    Ron
    Edwards
    United Kingdom
    Na
    Male
    43
    Lee
    Evans
    United Kingdom
    Male
    42
    Steve
    Evans
    United Kingdom
    n/a
    Male
    49
    John
    Firth
    United Kingdom
    Male
    38
    Phil
    Gatsky
    United Kingdom
    Trail Running Association
    Male
    52
    Andrew
    Geeson
    United Kingdom
    Male
    57
    Steve
    Greenhalgh
    United Kingdom
    Ludlow Runners
    Male
    45
    Marcis
    Gubats
    United Kingdom
    Ambleside AC / Mountain Fuel
    Male
    32
    James
    Harkin
    United Kingdom
    University of Nottingham Triathlon Club
    Male
    23
    Pip
    Haylett
    United Kingdom
    Male
    43
    John
    Hunt
    United Kingdom
    Thanet Roadrunners AC
    Male
    37
    James
    Leask
    United Kingdom
    Male
    36
    Justin
    Lowell
    United Kingdom
    Mud Crew
    Male
    43
    Justin
    Lowell
    United Kingdom
    Mud Crew
    Male
    43
    Ian
    Masterton
    New Zealand
    Male
    42
    Chris
    Morgan
    United Kingdom
    Swindon Shin Splints
    Male
    41
    Richard
    Newman
    United Kingdom
    Swindon harriers
    Male
    37
    Stella
    Petric
    Netherlands
    Female
    46
    Louise
    Phillips
    United Kingdom
    Presteigne Pacers
    Female
    49
    Mark
    Powell
    United Kingdom
    Male
    44
    Graeme
    Reid
    United Kingdom
    PDT (performance driven training)
    Male
    49
    Craig
    South
    United Kingdom
    Hebog
    Male
    46
    Andrew
    Stevens
    United Kingdom
    Male
    41
    Jonni
    Suckling
    United Kingdom
    Slinn Allstars
    Male
    44
    Jonathan
    van Geuns
    United Kingdom
    Male
    34
    Mervyn
    Van Gompel
    Belgium
    Male
    37
    David
    Wallace
    United Kingdom
    Ochil Hill Runners
    Male
    41
    Chris
    Welton
    United Kingdom
    Bollington Harriers
    Male
    45
    Becky
    Wightman
    United Kingdom
    Delamere Spartans
    Female
    38
    Huw
    Williams
    United Kingdom
    Llamwyr Llyn Striders
    Male
    45
    Andrew
    Williams
    United Kingdom
    Male
    33
    Chris
    Williams
    United Kingdom
    Male
    42
    TOMM CLAUDE
    ZECHMEISTER
    Germany
    BergeweiseBewegung
    Male
    48